top of page

 Sanat üzerine bir not 

Daha fazla beyin hücrem çalışsın diyorsan, çevreme + beynimden geçenlere + düşündüklerime ve düşüneceklerime + konuştuklarıma ve konuşacaklarıma + yaptıklarıma ve yapacaklarıma fark katmam lazım çağ atlatmam lazım diyorsan, sanatı ihmal etme! Sanatı bir de şöyle düşün:

 

Aslında her saniye, her dakika, her saat, her gün gördüğünüz (görmeye çalıştığınız, görmemeye çalıştığınız, gördüğünüzü sandığınız) şeylerde, gördüğünüzden ve algıladığınızdan daha fazlasını görmenizi/algılamanızı sağlar sanat…cesaretinizi sınar – size şunları sorar: Görmezden gelmeye devam edecek misin? Bunca zamandır görmezden gelmeye çalıştığına pişman mısın? Yoksa ötesinin farkına varmana köprü olmama rağmen görmezden gelmeye devam mı edeceksin?


Sanat;


Beyninizin düşünme ve algılama kapasitesini geliştirir, sizin/beyninizin hem kendiniz, hem çevreniz, hem de insanlık için yeni ve faydalı şeyler düşünme potansiyelinizi destekler.
Kendinize ve çevrenize ilham verir hale gelmenize araç olur, amaçlarınızdan bir tanesini ‘kendinize ve çevrenize ilham vermek’ yapar.
Beyninizin kimyasını geliştirir, beyin hücrelerinizin ahenkle dansetmesini sağlar.
En basit bir olgu/varlık/eylemin bile çok farklı ve büyük manalarını anlamanızı sağlar. Beyninize, ruhunuza, hücrelerinize çag atlatır.
Doğdugunuzdan beri elinizde olan veya olmayan nedenlerle bir şekilde şekillenmiş ve kemikleşmiş algı sisteminizde yeni ufuklar açar, beyninizi olağanlaştırılmış düşünme şeklinin dışına çıkartır, kalıplarını kırar, bu hem bireysel, hem toplumsal, hem ruhsal gelişiminize katkıda bulunur.
Bilinçli olarak ekstra bir efor göstermeksizin beynin kendiliğinden yapageldiği işlevler dolayısıyla yapageldiğiniz klasikleşmiş hareket ve söylemlerden daha ötesini keşfetmeyi ve dolayısıyla beyni yüzeysel kullanımınızın daha derinsel ve öte’sel hale gelmesini sağlar.

Sanatsızsanız Sanatlanın! Hem de hemen…Hayat damarlarınızdan birinin -en önemlisinin- kopuk olmasına izin vermeyin, hayatınıza hayat verin. Hayatınız hayatımız. Hayatınız hayatları. Düşünün…

bottom of page