top of page
Spices

ACTION BY ALL MEANS

English follows below...

Söz konusu çalışmalarda şahsi öncülüğüm ve idarem ya da sevindirici sonuçlar elde edilmesinde etkili katkılarım söz konusudur. Bunları sizlerle paylaşmak istememdeki amacım, sizlerin de bulunduğunuz coğrafyalarda benzer çalışmalara girişirken kendinize ‘neden olmasın’ diye sorarak aksiyona girişmeniz, veya girişilmesini teşvik etmeniz için ufak birer örnek teşkil etmelerini istememdir. Engel çok, ama, cesaretiniz, arzunuz, iş bitiriciliğiniz, ve heyecanınız daha çok değil mi? Haydi iş başına, şimdi! Unutmayın, büyük ödülü ‘kılımızı bile kıpırdatmadan, hiç bir şey yapmadan’ çoktan aldık, 1923’te, onu hakettiğimizi gösterelim…

Öncelikle yapmanız gereken size gösterilen ve söylenilenin dışına çıkmak, beyninize ve ruhunuza normal olanın o olduğu şeklinde kodladığınız o etrafta gördüğünüz ve duyduğunuza takılıp kalmamak, bu şekilde potansiyelinizi tam doğru algılayamadığınız ve size sorulmadan sizin dışınızda tanımlanan ‘normal’ sınırlar içerisinde tutarak hem potansiyelinize, hem kendinize, hem toplumunuza, hem ülkenize, hem insanlığa ve ortak geleceğimize yazık etmemek!

Farklı düşün + farklı konuş + farklı davran + farklı yap + normal olma!

Öyle düşünme – Öyle konuşma – Öyle yapma denileni öyle düşün, öyle konuş, öyle yap!

~~~

Below follows various projects in which I was involved mostly playing active roles providing important support, sometimes -most of the time- the kind of leadership leading the projects to successful outcomes. The reason I am sharing all these with you is just to make them an example for you to initiate/sustain similar activities where you live, let it be your very close neighborhood and community or your town where you live. Most probably you won’t need to initiate anything as because probably there is something going on already, so start with getting involved and assuming responsibilities in what is active already. At the same time ask yourself what is missing – what else should be done – what in fact should be done according to you – when you can begin to work on it. Ask all these questions, and don’t expect others to answer; Answer yourself! And make sure your answer to ‘when’ is ‘right now’!

I very well know that the obstacles -they seem like obstacles which are told as such by the community or various other stupid factors to your subconscious, and which you can in fact override!- are far too many; however you must trust in YOUR BRAIN AND YOUR SOUL first, then your courage, passion, determination, motivation, stubbornness, enthusiasm and friends! YOU will help you prevail!

You must be the change you wish to see in the world – as Gandhi said…You have all the tools you need to do so; you have YOURSELF! Don’t let ‘conditions’ buy you out! Think/observe and start the action!

In my specific case, there was one goal i always tried to carry on with myself, and that was to represent the values (social, humanitarian, universal) I believe in in the best way I can and to strengthen them…One of those values, probably the base value, was being from my country which was established in 1923 after a series of great work done by extremely devoted people of Turkiye under some very hard conditions but under the leadership of fantastic Mustafa Kemal Atatürk. So with everything I think, say and act I always believed I had to be in full consistence to show that I deserved those dedications..And I still believe in that, I will continue to believe in that. Ataturk, the devoted people of Turkiye, gave me the prize -freedom, existence, a marvellous role model Republic- before I did something to deserve it… So, it was time to show I deserved it! I tried to do a lot, and I will continue to do so, not only for my citizens but also and more importantly for the humanity worldwide! Global citizens we are, and one we are! Whatever I think or I speak or I do, they all serve to the whole humanity, not just to one single specific group.

Do not let conditions to deviate you from being YOU; YOU divert the conditions to be YOU! IT IS ALL ABOUT YOU YOU AND YOU ONLY! AND THEN OF COURSE BECOMING WE!
Here I have to explain my strong connection to Atatürk with just one sentence:

“If he wasn’t there I wouldn’t be here.”

I’d say ‘Good Luck’ with your initiatives, however, if you are stubborn and work with continuous motivation and learn to motivate yourself from millions of demotivating factors, luck will seek an opportunity to catch you and it will make it only if you want it! But you have to act first – not the luck. Luck doesn’t just show up, it comes if you prepare the conditions for it.

And always remember, we are all one – we are all proud citizens of the nation called humanity…So, it is not about being whatever country you are from but it is all about being a global citizen with a mindset having a goodwill brain and soul, and saying ‘humanity first!’.

MY MOST FAVORITE HIGHLIGHTS

Super Hero

In fact only some of them...

2011

İstanbul Avrupa Kültür Başkenti kimliğini başarıyla taşıdı; bu kapsamda yer alan çalışmalar, sanatsal – mimari – kültürel değerlerlerimiz ve ilgili faaliyetler bir önceki yıl olduğu gibi New York üzerinden bir kez daha tüm dünyaya ulaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2010

Istanbul yılda bir kere NY’ta hazırlanarak seçkin kanallardan Dünya çapında binlerce noktaya ulaşan özel bir dergide yer alarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti özelliğini Dünya’ya ilan etti.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2008

Mehmetcik’e! ‘Vatani görevler arasındaki’ askerlik sürecinde hem broşür versiyonu ile basılarak çoğaltılan ve yeni askerlere dağıtılan hem de duvar gazetesi projesi kapsamında tam ebat sergilenen çalışma. İlk iki sayfası:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orjinal pdf formatında 6 sayfa
Artistik Dizayn: Pelin Türker

2007

Hiç iyi bir yıl değildi…babam

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Eylül’06

Manhattan Ticaret Odası tarafından organize edilen 31. Üçüncü Cadde Festivalindeki Türk Bloğu: İkinci kez organize edilmiş ve ileriki yıllarda da oluşturulmaya devam edilecektir. Yeterli destek ve katılım sağlandığı takdirde bir bloğun iki tarafının da alınması ve caddenin üstünün kapatılarak festivale gelen binlerce katılımcının küçük bir İstanbul Kapalı Çarşı atmosferinden geçmeleri sağlanacaktır. Halkoyunlari, dans, ve müzik gösterileri, yemek ikramlari ile Türk Bloğu daha da zenginleştirilecektir. Bu şekilde New York’un kozmopolit nüfusu gerçek Kapalı Çarsı’yı kesfetmek üzere İstanbul ve Türkiye’ye davet edilecek, festivale ve Manhattan Ticaret Odası’nın festivali düzenleme amacına anlamlı bir katkı sağlanmış olacaktır. DHA haber1haber2MCC arşiv


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eylül’06

New York’ta olduğunu öğrendiğimiz Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni’ye, onur konuğu olarak katıldığı bir programda, Roma’daki Avrupa Parkına Mustafa Kemal Atatürk anısına anıt yerleştirilmesinden ve bu süreçteki olumsuz baskılara boyun eğmemesinden ötürü tebrik ve teşekkürlerimizin iletilmesi. Anıt, üzerinde ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ vecizesinin Italyancası ‘pace in patria, pace nel mondo’ ibaresi yer alan bir kitap seklinde. Anıtın heykeltraşı Luciano Massari , sanat yonetmeni Marco Rotelli. Bay Veltroni’ye Siz de tebrik mesajı gönderin, bunun için hiç bir zaman geç değil : w.veltroni@...


Ağustos’06

Friendship Ambassadors Foundation tarafından 3 yıldır organize edilmekte olan Birleşmiş Milletler Gençlik Asamblesi’ ne ilk yılından itibaren önemli destek sağlanmaktadır ve ilgili organizasyon ile güzel bir işbirliği geliştirilmiş durumdadır. BM Daimi Temsilciliğimiz, NY Başkonsolosluğumuz, Sivil Toplum Örgütü ve özel sektör olarak her 4 kategoride sponsorlar arasında yer alan tek ülke Türkiye olmustur. Gençlik Asamblesi’nin Türkiye’de de yapilması konusunda ilgili kuruluş ile anlaşılmış, hazırlıklara başlanmıştır. Genç nesilleri bir araya getirmek dünya barışına uzun vadeli bir çözümdür – mesajimi içeren Associated Press haberine Athens News,ABC News, Guardian, The Boston Globe, KSL, Federal News Radio, Newsday, Examiner, WTOP News, Anchorage Daily News, AOL News, World Wire, NJ.com, SeattlePI.com, Las Vegas Sun, FresnoBee.com, vb yayın organlarinda yer verilmiştir.


Temmuz’06

National Association for the Specialty Food Trade tarafından organize edilen 52. Fancy Food Show üç gün boyunca binlerce ziyaretçi çeken bir fuar. Bu fuara Türkiye’den katılan firma sayısını artırmak ve çeşitli proje ve aktivitelerle zengin bir katılım sergileyerek Türk reyonlarına ilgiyi artırmak gerektiğini gözlemledim. Buna yönelik çeşitli proje fikirleri üzerinde çalişmaktayız.


Mayıs’06

The United Nations Association of New York’s Young Professionals for International Cooperation tarafından organize edilen Global Festival’ e destek sağlandı. Programın açılış ve kapanışı Sinem, Opera Ikizleri ve Meral Güneyman tarafından yapıldı, çeşitli Türk firmalarının ve restoranlarının programa dahil olması ve katkıda bulunmaları sağlandı. Çeşitli etniklerden yaklaşık 250 misafirin katıldığı gecede Türk mutfağından çeşitli tatlar ve fındık ikram edildi. İlgili Mektup.


Nisan’06

EuroCircle üyeleri için organize edilen Türk Gecesi: EuroCircle dünya çapında kırk bin’den fazla üyesi olan ve her geçen gün büyüyen bir organizasyon. Düzenlenen gecede 300’e yakın yabancı misafir ağırlandı. EuroCircle websitesinin ana sayfasında yaklaşık iki ay boyunca Türk gecesi duyuruldu ve Türkiye ve Atatürk ile ilgili bilgiler ana sayfadan duyurularak dikkatler Türkiye’ye çekildi. Geceden bir hafta önce organize edilen ve yaklaşık 600 kişinin katıldığı Eastern Europen Night programında girişe Ceşme posteri asıldı, özel olarak hazirlanan Türkiye ve Türk Gecesi broşürleri dağıtılarak Türk gecesi programı duyuruldu.haber1 Foto Galeri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mart’06

ITSS ve Başkonsolosluğumuzun ortaklaşa düzenlemekte olduğu Geleneksel Pilav Günü’ne davetim üzerine New York Belediye Başkanı Bloomberg’in gönderdiği mektup.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​​​Aralık’05

Dag Hammarskjold Plaza yararına Trump Tower World Bar’da düzenlenen gece: Her yıl New York’ta organize edilen Geleneksel Türk Yürüyüşlerinin sona erdiği ve çeşitli konuşma ve konserlerin gerçekleştirildiği Dag Hammarskjold Plaza yararına organize edilen geceye destek verildi, çeşitli Türk firmalarının katılımı sağlandi. Plaza çevresinde BM Daimi Temsilciliği, Konsolosluğu, çeşitli dernekleri yer alan Türk toplumu olarak, her sene Türk Yürüyüşü münasebetiyle de çokça istifade ettiğimiz parkın geliştirilmesi ve bakım çalişmalarının devamını sağlayıcı gayretlere destek olunması önemli.
 

Kasım’05

Daughters of Atatürk 2005 Yılı Ödülleri


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​​Kasım’05

ATAA Konferansına katılım, Chicago

Ekim’05

Cumhuriyet Bayramı yemeği

Ekim’05

Rutgers Üniversitesi’nde Prof Peter B Golden’a ITSS Başarı ödülü takdimi.

 

Eylül’05

Manhattan Ticaret Odası tarafından organize edilen 30. Üçüncü Cadde Festivali’ nde ilk kez oluşturulan Türk Bloğu.

 

Ağustos’05

Friendship Ambassadors Foundation tarafından organize edilen 2. B.M. Gençlik Asamblesi; 
teşekkür mektubu, konferans programı
ITSS Sistem tanıtım semineri.

 

Mayıs’05

Türk Günü Yürüyüşüne katılım, enerjik ve dinamik ITSS arabası

Mayıs’05

University of Delaware’de TSA Türk Festivali’ne katılım

Nisan’05

ITSS & ATKB, Manhattan Central Park’ta 23 Nisan Cocuk Bayramı Programı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nisan’05

Birleşmiş Milletler platformunda yer alan bazı Sivil Toplum Örgütleri için çay-baklava-su böreği partisi
 

​​

 

Nisan’05

New York Türk Ev Tekstili Fuarı – Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odasına İtalya’dan ilk üyenin kazandırılması

 

Mart’05

ITSS toplantısı ve Dünya Kadınlar Günü kutlaması

Ocak’05

New York Metropolitan Martin Luther King, Jr. Center For Nonviolence tarafından verilen teşekkür mektubu

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocak’05

Columbia Universitesi’nde Gülsin Onay konseri

 

 

 

 

Aralık’04

Türkiye Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği referans mektubu:

 

 

 

 

 

 

Aralık’04

ITSS & Türk Konsolosluğu Pilav Günü

 

Aralık’04

Washington ATAA konferansına katılım

 

Aralık’04

Birleşmiş Milletler’de organize edilen ‘Global Tolerance Award’ törenine katılım ve sağlanan destek nedeniyle Airline Ambassadors International tarafından verilen teşekkür mektubu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aralık’04

Eğitim Ataşeliği Öğretmenler Günü programına katılım

 

Kasım’04

Sinan Yaman Genç Guru ABD seminerleri NY semineri ile başladı.

 

Kasım’04

Şükran Günü Yemeği

 

Kasım’04

Columbia Üniversitesi’nde Nasuh Mahruki semineri

 

Kasım’04

T.C. New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi tarafından verilen plaket

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekim’04

Milenyum Amaclarını tanıtma amacıyla Dag Hammarskjold Plaza’da düzenlenen ‘No Excuse’ festivaline katılım

 

Ekim’04

Cumhuriyet Bayramı yemeği

 

Ekim’04

New York’ta (B.M. platformundan bazı STK üyelerinin katılımı ile) ve Washington’da Sinan Yaman Genç Gurular Semineri

 

 

 

Eylül’04

Birleşmiş Milletler DPI/NGO 57. NGO Konferansına katılım

 

Ağustos’04

New York’taki tek Zafer Bayramı kutlaması…

 

Haziran’04

ITSS Intercollegiate Turkish Students Society (Üniversitelerarası Türk Öğrenci Birliği) resmi kuruluşu tamamlandı. (Kuruluş amacları bildirgesi/The purposes for which the corporation is formed.) UN DPI ve ECOSOC üyesi olma yolunda önemli bir safha tamamlandı.

 

Mayıs’04

19 Mayıs Programı

Mayıs’04

ITSS & FTAA Türk Gencliği Sempozyumu

Mayıs’04

İş bulamıyorsan İş kur! temalı ITSS & Business Forum İş Fuarı/Kariyer Geliştirme Günü

Mayıs’04

T.C. New York Başkonsolosu tarafından verilen teşekkür mektubu:
 

 

 

 

 

 

 

 

Nisan’04

‘From Turkish Independence War to War on Terrorism: Turkey in the Global Arena’ konulu seminerler dizisinin ilki Penn State Üniversitesi’ nde gercekleştirildi.

 

​​Mart’04

Monako Fahri Konsolosu gazeteci-yazar Tuna Köprülü ile söyleşi

Subat’04

ITSS & Türk Konsolosluğu Pilav Günü

Kasım’03

Atatürk’ün Kızları Derneği 2003 Türk Kültürel Mirası Ödülleri mektubu

Mayıs’03

New York’ta Türk Amerikan Yürüyüşü

Mayıs’03

ITSS & Business Forum İş Fuarı/Kariyer Geliştirme Günü

Nisan’03

ITSS & ATKB Manhattan Central Park’ta 23 Nisan Çocuk Bayramı Programı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şubat’03

ITSS-Rotaract, Denizli Kayhan 75.Yıl Lisesi Bilgisayar Laboratuarı yararına düzenlenen gece.

Kasım’02

New York St Marx Cafe’de çoğunluğu yabancı misafirlerin ağırlandığı Atatürk belgeseli gösterimi…

Haziran’02; ITSS & Çevre Mühendisleri grubu, GIS sektörünün lideri ESRI ile GIS semineri

Mayıs’02; ITSS & Business Forum İş Fuarı/Kariyer Geliştirme Günü, Başkonsolos Mehmet Ezen için veda resepsiyonu

Nisan’02

ITSS & ATKB Manhattan Central Park’ta 23 Nisan Cocuk Bayramı Programı

Şubat'02

Derya Köroğlu’nun katılımıyla renk kattığı ITSS yeni yönetim kurulu üyelerle tanışma yemeği

Kasım’01

ITSS & Türk Konsolosluğu Pilav günü

Ekim’01

New York Üniversitesi’nde Cumhuriyet Bayramı Programı

Mayıs’01

ITSS & FTAA Dünya Türk Gençlik Kurultayı

Mayıs’01

Hartford Üniversitesi’nde Selahattin Ülkümen’i anma programına katılım

Nisan’01

ITSS & Business Forum İş Fuarı

Mart’01

New York’un en prestijli salonlarından Florence Gould Hall’da Whirling Dervishes of Turkiye.

Subat’ 01

ITSS & Türk Konsolosluğu Pilav Günü

Kasım’00

New York Türkevi’nde Konsolos, Ataşe ve diplomatlarımızı Türk gençleri ve toplumuyla tanıştırma toplantısı

Kasım’00

Mithat Bereket ile söyleşi

Ekim’00

Columbia Üniversitesi’nde Cumhuriyet Bayramı Programı

Ekim’00

New York Türkevi’nde Wall Street Paneli

bottom of page